Anadolu Grubu, Özbekistan’da yatırımlarına hız verdi

Gökmen Mert KURAL

Anadolu Grubu, son birkaç yıl içerisinde önemli yatırımlara imza attı. Özellikle içecek grubunda yaptığı yatırımlarla bilinen Anadolu Grubu, son olarak bu yılın Şubat ayında Coca-Cola Bangladesh Beverages’deki yüzde 100 hissesini 130 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Anadolu Grubu’na bağlı Coca-Cola İçecek, şimdi de Orta Asya’da büyümesini sürdürüyor. 2021 yılında adım attığı Özbekistan operasyonlarını 240 milyon dolara satın alan Coca-Cola İçecek şimdi de 2 büyük tesis kuruyor. Coca-Cola, Özbekistan’da iki fabrika inşaatı için 165 milyon dolar (yaklaşık 5.3 milyar TL) yatırım yapacak.

BİR FABRİKA SEMERKANT’A, DİĞERİ NAMANGAN’A

Ülkede Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston Ltd adıyla faaliyet gösteren şirket üzerinden yapılacak yatırımın ilki Semerkant bölgesinde olacak. Bu tesis, 18,5 hektarlık alana yayılacak ve yıllık üretim 280 milyon litre olacak. Bu tesiste 200 kişi çalışacak. Bu tesisin maliyeti 133 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu tesisten aralarında Rusya’nın da olduğu BDT ülkelerine ürün ihracatı yapılması planlanıyor. Tesisin bu yılın ikinci çeyreğinde devreye alınması hedefleniyor.

TOPLAM 500 KİŞİ ÇALIŞACAK

Bir diğer proje ise 25 Mart’ta Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’e sunulan Namangan bölgesindeki gazlı içecek üretim tesisi. 14.2 hektar alan üzerine yıllık 198 milyon litre üretim kapasiteli bir tesis inşa edilecek. Bu projenin 50 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. İnşaat çalışmalarının bu yılın dördüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor ve açılışın 2025 yılının ilk çeyreğinde yapılması hedefleniyor. Tesisin Namangan bölgesindeki konumu, bitmiş ürünlerin ihracatına yönelik lojistiği kolaylaştıran komşu ülkelere yakınlığı dikkate alınarak seçildi. Tesisin hizmete girmesiyle birlikte 300 yeni çalışan istihdam edilecek. CCI Özbekistan, üretim tesislerinin öncelikle iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacağını kaydetti.

TOPLAM YATIRIM MİLYAR DOLARI AŞACAK

Bilindiği üzere Anadolu Grubu, 2021 yılının eylül ayında Özbekistan’a girmiş ve yerel şirketin yüzde 57.2’sini 252.3 milyon dolara satın almıştı. Masaya tekrar oturan Anadolu Grubu, geri kalan yüzde 42.9 hissesini aralık yılında 90 milyon dolara bünyesine kattı. Böylece yüzde 100’lük hisse için Anadolu grubu 342.3 milyon dolar ödemiş oldu. Yeni yatırımı da katarsak, Anadolu Grubu’nun ülkedeki toplam yatırımı 517 milyon dolara ulaşacak. Bu rakam da bugünkü kurla 16.6 milyar TL demek.

11 ÜLKE, 35 FABRİKA, 10 BİNDEN FAZLA ÇALIŞAN

Coca-Cola İçecek, Türkiye dışında Pakistan, Kazakistan, Irak, Azerbaycan, Ürdün, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Suriye olmak üzere 11 ülkede toplam 30 şişeleme ve 3 meyve işleme tesisi ile faaliyet gösteriyor. Bu tesislerde şirket 10.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Yeni yatırımla tesis sayısı 25’e ulaşmış olacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x