‘Cumhuriyet sayesinde buradayım, şimdi borcumu ödeme zamanı’

Edirne’de yerel seçimde 8 kadın aday arasında kıyasıya bir yarış yaşandı. CHP ve AKP’nin yanı sıra DEVA-DEM-HKP-VATAN ve Memleket Partisi de kadın aday gösterdi. Bir bağımsız ile birlikte kadın aday sayısı 8’e çıktı. Sonuçta 99 bin oydan 46 binini alan CHP’li avukat Filiz Gencan Akın ipi göğüsledi ve Edirne’nin ilk kadın başkanı oldu. Edirne’nin 9 ilçesinden 6’sında da CHP’li adaylar seçimi kazandı.

42 ayrı projeyi hayata geçirmek için kolları sıvayan Akın, “Çalgıcı Mektebi’’ de kuracak. Bu projesini, “Bu ülkede sanatın içine tükürenler var. Sanata ve müziğe düşman olanlar var. Biz ise en güzel ritim ve ezgileri yükselteceğiz’’ diyerek açıkladı. “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde bugünlere geldim. Şimdi güzel şehrime borcumu hizmetle ödeme zamanı’’ dedi.

Mazbatasını alarak koltuğa oturan Akın’ın uygulamaya koyacağı projeler arasında ‘Dirençli Kentler’ ön sırada yer alıyor. Şehrin depreme hazırlanması gerektiğini belirterek, “22 yıldır ülkeyi yönetenler bunu yapmadı, vergilerimizin hesabını veremedi, depremzedeye çadır sattı. Edirnemizi depremlere ve afetlere hazırlamak en öncelikli görevimiz. Belediye bünyesinde arama-kurtarma birimi de kuracağız. İnşaatlar rant için değil güvenli konutlar olarak yapılacak’’ dedi.

FATURA İNDİRİMİ PLANLIYOR

Bir başka proje ile de şehir şebekesi su hattının yenilenmesi, kayıp kaçağın önlenmesi ve su tasarrufu sağlanarak, konut abonelerine yüzde 20 oranında fatura indirimi yapılması planlanıyor. Toplu ulaşıma ağırlık verilmesi, öğrenciye yüzde 20 indirim ve katlı kavşaklar ile trafik ve otopark sorununun çözümü de planlanan hedefler arasında bulunuyor. 

Yeşil alanlar, kız öğrenci yurtları, spor alanları, yeni kreşler, hayvan barınakları ve doğal yaşam parkları, tematik köyler ve karavan parklara da öncelik verilecek. Başkan Akın, “Bizler Türkan Saylan’ın öğrencileriyiz ve kızlarımızın eğitimi, ülkemizin gelişimi için de çok önemli,  beni yetiştiren Cumhuriyet, benim gibi yüz binlerce kadını da yetiştirecek’’ diyor.

CHP lideri Özgür Özel Filiz Gencan Akın’la miting düzenledi. 

Geçmişin değerini biliyoruz

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasıyla birlikte milletvekili olarak TBMM’ye giren kadın vekillerden biri de Edirneli Fatma Şakir Memik oldu. 1923 yılında liseyi bitirip Darülfünun Tıp Fakültesi’ne giren Memik, 1929’da Tıp Fakültesinden birincilikle mezun oldu. 8 Şubat 1935 seçimlerinde CHP’den Edirne Milletvekili seçildi. 1947’ye kadar üç dönem ve 12 yıl Edirne milletvekilliği yaptı. 9 Şubat 1991’de hayatını kaybetti. Edirne Belediye Başkanı seçilen Filiz Gencan Akın da şehrinden seçilen kadın vekil Memik’i unutmadı, “Seçme ve seçilme hakkı ile Cumhuriyet’in ilk kadın vekillerinden biri Edirne’den Fatma Şakir Memik oldu. Bunun değerini çok iyi bilmeliyiz. Birlik ve beraberlik içinde değerlerimize sahip çıkmalıyız’’ dedi.

Yapacak çok işimiz var

Yıllardır Edirne sokaklarında olduğunu, kentin sorunlarını, ihtiyaçlarını bildiğini kaydeden Akın, “Bu kentte çok güzel günler yaşadım, çok güzel anılar biriktirdim. Hedeflerimiz var, bunları gerçekleştirecek gençliğimiz, enerjimiz, kararlılığımız var ve yapacak çok işimiz var’’ dedi.

Hemşehrilerinden övgüyle söz eden Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Edirne domuz bağcılara, kadın düşmanlarına, çocukları karanlık tarikat yurtlarına hapsedenlerle aynı yoldan gitmez. Ülkeye göçmen dolduranlara, emeklinin üç kuruşunu cebinden alanlara, gençlerin umutlarını çalanlara pabuç bırakmaz.”

Edirneliler Başkan Akın’ı bağırlarına bastı.

‘Şiddeti frenliyoruz’ projesine imza attı

İki çocuklu Edirneli bir ailenin büyük kızı olarak 1983 yılında Edirne’de doğan Akın, ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitime başladı, bu arada Almanya’da yabancı dil eğitimi aldı. 2007’de Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Edirne’de avukatlık yaptı. 2011 yılında CHP’den Milletvekili adayı oldu. 2019’da ise Edirne Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. Meclis Başkan Vekilliği ve Ulaşım Komisyonu Başkanlığı da yaptı. Kadın haklarına ilişkin ‘’Şiddeti Frenliyoruz’’ projesine de öncülük etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x