Hayalet kız öğrenciler Bakan Tekin’e soruldu

Cumhuriyet gazetesinin 5 Mayıs 2024 tarihli “Eğitimciler, ‘Bu büyük bir suç’ dedi, Bakanlığı ve Meclis’i göreve çağırdı: ‘Hayalet öğrenciler” başlıklı haberini hatırlatan Sevda Karaca, verdiği yazılı soru önergesinde karma eğitime karşı olan tarikat üyelerinin kız çocuklarını okula göndermemesini gündem etti.

Karaca, haberde olaya tanık olan bir öğretmenin anlattıklarını aktararak “12. sınıflar sınav kaygısı nedeniyle okula gelmek istemiyor. İşin acı yanı bu sorunun küçüklerde de yaşanması. Özellikle kız çocuklarında. Örneğin bir özel ilkokulda kayıtlı görünen kız öğrencinin okula gelmediği fark ediliyor. Yönetim ‘Böyle bir durum yok’ dese de kız öğrenci sadece sınav günleri sakallı, cüppeli adamlar tarafından okula getiriliyor, özel bir odada sınava sokuluyor ve sonra da götürülüyor. Lise son sınıfların bir gerekçesi var ama küçük yaştaki hayalet öğrencilerin tarikat baskısı altında dini eğitimle beyinleri yıkanıyor. Öğrenci dönem sonlarına doğru okula uğrayıp müdür yardımcısının yönetiminde sınav kâğıtlarını doldurup not alıyordu. Bizlere söylenen, ailenin son derece muhafazakâr olduğu ve kızlı-erkekli eğitime karşı olduğuydu. Bunu genelde aşırı dinci, muhafazakâr aileler, aşiret aileleri ya da siyasi bağlantısı olan aileler istiyordu” ifadelerini anımsattı.

Aynı iddiaların devlet okulları için de konuşulduğunu kaydeden Milletvekili Sevda Karaca “Okula gitmeyen bir öğrencinin okuldaymış gibi gösterilmesi okul idarecileri açısından bir suç olduğu gibi öğrenciyi okula göndermeyen veli için de suçtur. Dini tarikat ve cemaat mensuplarının kız çocuklarını eğitimden alıkoyan bu tavırlarının okul idarelerince desteklenmesi kabul edilemez” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x